9RIAN_02532777.HR.ru

Jeśli „Mistrale” zostaną we Francji same wydatki na ich ochronę i obsługę techniczną wyniosą 5 mln euro miesięcznie, podaje francuska gazeta. Do tej kwoty należy doliczyć zwrot już wypłaconych przez Moskwę 890 mln euro i karę za przekroczenie terminu.

Prezydent Francji Francois Hollande uważa, że warunki do przekazania Rosji pierwszego śmigłowcowca typu „Mistral” wciąż nie zostały spełnione. Jako warunek wymienił on przestrzegania porozumienia o zawieszeniu broni na Ukrainie i realizację umów zawartych w Mińsku. Prezydent Hollande poinformował o tym na konferencji prasowej w Brukseli.
Tymczasem niewykonanie kontraktu dotyczącego „Mistrali” może spowodować znaczne straty dla Francji. Pisze o tym francuska gazeta L’Opinion.
„Według naszych informacji, – pisze autor Jean-Dominique Mersch, – niewykonanie umowy na dostawę dwóch zamówionych przez Rosję śmigłowcowców typu „Mistral” – „Władywostok” i „Sewastopol” – będzie kosztować Paryż 5 mln euro miesięcznie i jest to tylko opłata za ochronę i utrzymanie dwóch okrętów, które pozostaną we Francji”.
Zaznacza on, że w razie niewypełnienia kontraktu do tej sumy trzeba będzie dodać już wypłacone przez Moskwę 890 mln euro i karę za opóźnienie, która rośnie z każdym tygodniem, chociaż jest ograniczona do 5% całkowitej wartości zamówienia.
Jednocześnie, według dziennikarza, o wiele większa może okazać się suma, którą zażąda Moskwa w ramach rekompensaty strat z powodu zerwania umowy. Dziś nikt nie ma najmniejszego pojęcia co do wysokości tej kary, jednak wymienia się kwoty rzędu od 500 mln do 5 mld euro, podkreśla Mersch.
Zaznacza on również, że strona rosyjska może ubiegać się o zwrot kosztów związanych z wysłaniem rosyjskich marynarzy do Saint-Nazaire czy z inwestycjami związanymi z przygotowaniem rosyjskiej floty do przyjęcia dwóch nowych okrętów.
Francja miała przekazać pierwszy „Mistral” Rosji już w zeszłym roku, ale tego nie zrobiła powołując się na sytuację na Ukrainie.
Rosja rozważa możliwość złożenia pozwu w sądzie

Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2015_02_13/Ile-bedzie-kosztowac-Paryz-zerwanie-transakcji-dotyczacej-Mistrali-8307/

—————

// czyżby dodatkowy koszt przetrzymywania Mistrali?

СМИ: Власти Индии решили отказаться от покупки французских истребителей Rafale

Минобороны Индии намерено отказаться от покупки 126 французских многоцелевых истребителей Rafale. Как сообщает издание Business Standard, это решение связано с высокой стоимостью самолётов.
16.02.2015, 09:28
«На сегодняшний день можно практически точно сказать, что ответом Минобороны на предложение французского производителя, компании Dassault Aviation, будет «нет», — ТАСС приводит заявление представитель переговорного комитета Индии.
«И причиной тому — слишком высокая итоговая цена на 126 истребителей, которые, как показали последующие расчёты, отнюдь не являются самым выгодным приобретением на фоне предложений других компаний», — отметил он.

Оригинал новости RT на русском:
http://russian.rt.com/article/74576