Na polskich wozach bojowych (także czołgach) nie ma szachownic.

– To jest związane z kamuflażem. Realizujemy wytyczne ustalone przez dowództwo dywizji i rozporządzenie ministra. Na czołgach są tylko oznaczenia wojskowe – powiedziała por. Justyna Balik, oficer prasowa 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Maczka.

W 2009 roku zmieniło się rozporządzenie ministra obrony narodowej regulujące kwestię umieszczenia na uzbrojeniu barw narodowych. Szachownice mogą być malowane tylko na samolotach i śmigłowcach wojskowych, na antenkach czołgów zaś można tylko umieszczać proporce rozpoznawcze dowódców lub jednostek wojskowych.

– Oznaczenia przynależności państwowej powinny być umieszczone także na czołgach – uważa dr Sławomir Górzyński, prezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.

Co na to Ministerstwo Obrony Narodowej?

– Przeanalizujemy tę sytuację – deklaruje Jacek Sońta, rzecznik ministra obrony. Dodaje, że jest przygotowywane rozporządzenie ministra, które pozwoli na umieszczanie na wozach bojowych uczestniczących w misjach poza granicami kraju polskich barw. Nie wiadomo jeszcze, kiedy miałoby wejść w życie, a także czy pozwoli na malowanie szachownic na uzbrojeniu, które znajduje się w kraju.

W 2015 temat bez zmian. Co do kwestii kamuflażu – przemyślcie to sami. Jak nasi żołnierze mają rozpoznać – swój czy obcy …

Leo2A4-KMW-01

800px-POL_Leopard2A4