// materiał w opracowaniu

czyli słów parę o „etyce sytuacyjnej” a „etyce bezwzględnej”

Etyka sytuacyjna, relatywizm etyczny

Podczas gdy dla pacyfisty najważniejsza jest zasada „nie zabijaj”, a dla Kanta – zasada „mów prawdę”, to dla judaizmu najważniejszy jest człowiek i to, czy potraktowany zostaje sprawiedliwie.

http://www.the614thcs.com/19.61.0.0.1.0.phtml

// Najlepszym przykładem takiego „dbania o to że najważniejszy jest człowiek” jest denuncjowanie innej osoby (nawet własnego rodzica czy dziecka) byleby samemu przeżyć. Zachowanie szerzej nieznane w kulturze chrześcijańskiej (poza przypadkami patologicznymi).

@salceson – To najskuteczniejsze strategia przetrwania oparta na adaptacji oraz altruizmie w ramach grupy i egoizmie na zewnątrz. Czysta biologia ewolucyjna.

@dymilustra – dokładnie.. Ale w konfrontacji z taką „etyką” to ta stosowana przez nas „etyka bezwzględna” jest na przegranej pozycji. Dlatego, jak pokazuje nam historia ostatnich circa 100 lat, powinniśmy się uczyć na błędach (czasem i od sprytniejszych) i w konfrontacji z „etyką sytuacyjną” postępować adekwatnie. I w takich „przypadkach szczególnych” i prawodawstwo i sądownictwo powinno mieć to na względzie. Bo inaczej zawsze będziemy na przegranej pozycji postępując „jak matka uczyła” i w danej chwili i – z historycznego punktu widzenia – circa 100 lat później.

—————–

Czy Biblia naucza etyki sytuacyjnej?
Dwa podstawowe problemy związane z etyką sytuacyjną dotyczą rzeczywistości prawdy absolutnej oraz koncepcji prawdziwej miłości. Biblia naucza o absolutnej prawdzie, definiując dobro i zło jako wartości z góry określone przez Świętego Boga. A miłość- Boża definicja prawdy, uczciwości, prawdziwej miłości- nie daje przystępu dla samolubnej i nieczystej motywacji. Nawet jeśli ktoś powiedziałby, że sytuacja nie daje żadnych korzyści, to i tak wynika to z ludzkiej determinacji, a nie Bożej. Ludzki system rozumowania w określaniu tego co najlepsze, a pozbawione prawdziwej miłości, jest po prostu samolubny.

Czytaj więcej: http://www.gotquestions.org/Polski/etyka-sytuacyjna.html#ixzz3UrLO2Pw2