Tagi

, , , , ,

09 sty 2015

„Wzywam wszystkich nowych imigrantów w szeregi izraelskiej Hasbary, by wsparli poprawę wizerunku kraju na świecie” – tymi słowami dyrektor generalny izraelskiego Ministerstwa Absorpcji Imigrantów, Erez Halfon, zachęcał kilka lat temu do ochotniczej walki za Izrael. Na czym ta walka miała polegać? Ochotnicy mieli być kierowani do konkretnych (problematycznych) witryn w celu „walki z antysyjonizmem”. Jak mieli walczyć? Klawiaturą, komentarzem i odpowiednimi technikami manipulacyjnymi o których będzie mowa. W tym miejscu rozczaruję miłośników teorii spiskowych. Omawiane dzisiaj zagadnienie nie jest ani tajne, ani rzekome. Jest zupełnie jawne. Minister Absorpcji Imigrantów, Eli Aflafo, stwierdził, że: „W ostatnich latach ministerstwo zainwestowało sporo środków w rozwój działalności w cyberprzestrzeni, rozumiejąc że Internet jest kluczem do przyszłości. Postanowiliśmy odpowiedzieć na wyzwanie i spróbować stworzyć zasób komentatorów, którzy w różnych językach będą w stanie polepszyć PR Izraela w przestrzeni wirtualnej i odpowiedzieć siejącym nienawiść wrogom Izraela”. Także to nie spisek, a zaplanowane uderzenie propagandowe, bardzo słabo u nas znane.

Wyjaśnienie
Hasbara (הסברה‎) oznacza po hebrajsku „wyjaśnienie” i jest pojęciem, którego nie znajdziemy w polskojęzycznej Wikipedii (http://pl.wikipedia.org/w/index.php?search=hasbara&title=Specjalna%3ASzukaj&go=Przejd%C5%BA) W wersji angielskiej hasło to jest obecne i to całkiem obszernie opisane (http://en.wikipedia.org/wiki/Public_diplomacy_%28Israel%29). Obszernie jednak nie zawsze znaczy wyczerpująco i właściwie. Dlaczego rzekomo „wszystkowiedząca” polskojęzyczna encyklopedia takiego hasła nie zawiera, tego nie wiadomo, można się jedynie domyślać. Tyle tylko, że trzeba chcieć. Angielska wersja uchyla rąbka tajemnicy i tłumaczy nam, że Hasbara to „publiczna dyplomacja w Izraelu”, która już od lat 70. XX wieku zajmuje się, między innymi, budowaniem pozytywnego wizerunku za granicą. Nas jednak bardziej zainteresuje współczesna Hasbara w wydaniu internetowym, dla której miejscem działania są wszelkiego rodzaju strony, blogi, fora, na których można sobie popisać komentarze. Przedstawione poniżej zasady Hasbary pochodzą z podręcznika dla „hasbarytów”, zaś „typologia hasbarytów”, z portalu Polska Myśl Narodowa. Korzystałem także z różnych internetowych forów.

Siedem podstawowych zasad propagandy
1. Name Calling (negatywne nazewnictwo) – próba trwałego przypisania jakiejś osobie lub idei negatywnego symbolu czy atrybutu. Najważniejsze jest powtarzanie dokładnie tych samych słów (np. przymiotników) w odniesieniu do konkretnych celów. Przykład z naszego podwórka: patriota = faszysta, neonazista, nazista, antysemita, kibol etc.
2. Glittering Generality (lśniący ogólnik) – polegająca na trwałym łączeniu opisu działań z pojęciami cenionymi powszechnie (np. „wolność”, „cywilizacja”, „demokracja”, „nauka”, „równość” itd.). Przypomina się też techniki zwalczania „lśniącego ogólnika”, gdyby stosował go przeciwnik. Np. „demokratyczny Izrael”, „zachodnia cywilizacja Izraela”, „palestyńscy terroryści”.
3. Transfer (przeniesienie) – przypisanie prestiżu jakiegoś autorytetu bądź idei czemuś innemu (nam – jeśli jest pozytywny, przeciwnikom – jeśli negatywny).
4. Testimonial (świadectwo szacunku) – wciąganie (najczęściej cytowanie) popularnych gwiazd czy osobistości (np. papieża) do publicznego poparcia odpowiedniego stanowiska. Cytaty nie muszą być rzetelne – mało kto je sprawdza.
5. Plain Folks (zwyczajni ludzie) – czyli prezentowanie jak największej ilości odpowiednich poglądów jako ogólnie przyjętych, wychodzących prosto „z uczciwego ludu” nie mającego niby nic wspólnego z Żydami. Mówca zdaje się być „swojakiem”, kimś zupełnie takim jak my.
6. Fear (strach) – metoda „albo mnie nie posłuchacie, albo stanie się coś strasznego”. Grożenie, np. prokuraturą, pobiciem itp. Podaje się też przykłady technik, które mogą rozbroić tę metodę, jeśli jest stosowana przez przeciwnika.
7. Bandwagon (efekt śnieżnej kuli) – bazuje na tym, że ludzie nie mający własnego zdania chętniej podłączają się pod większość. Ludzie są szczęśliwi będąc w grupie „myślących tak samo jak oni” i przy tej okazji są bardzo podatni na subtelną manipulację. Mówiąc krótko, przestają myśleć samodzielnie.
Typologia „hasbarytów”
Powyższe zasady przekładają się na różne ich w praktyce wykorzystywanie. Osoba zajmująca się tematem naświetliła trzy rodzaje „hasbarytów” występujących w polskim internecie (wytłuszczenie moje):
1. Miły „wyjaśniacz”, wie, że jest bardzo mądry i ma olbrzymią wiedzę, więc chętnie oświeci tego głuptaska, który błądzi. Dowiemy się np. że całą ziemię od Arabów żydowscy osadnicy kupili, zaś odkupione uczciwie pustynie zamienili w kwitnący raj.
2. Bardzo agresywny „obwiniacz” – ma pewną wyrywkową wiedzę historyczną, agresywnym wypominaniem, najczęściej zmyślonych, przewin Polaków w czasie okupacji dokonuje dwóch rzeczy – zamienia temat dyskusji z obrony Izraela na obronę Polaków i próbuje wywołać w Polakach poczucie winy (ten sam chwyt, co w przypadku Jedwabnego). Osoby pozbawione wiedzy historycznej, pozwalającej obronić się przed takimi zarzutami najprawdopodobniej ulegną opisanej argumentacji. (!)
3. Rzecznik pojednania. Osoba tego typu stara się przedstawiać wybiórczo epizody w historii Polski, kiedy jakaś grupka Żydów działała w interesie narodu polskiego (ignorując zupełnie liczebność tej frakcji i działalność znacznie większych frakcji Żydów wcześniej bądź później).
Bądź czujny!
Tak pokrótce przedstawia się sprawa tajemniczej Hasbary. W celu pogłębienia swojej wiedzy proponuję zapoznać się z materiałami znajdującymi się pod poniższymi odnośnikami:
https://myslnarodowa.wordpress.com/2012/04/25/hasbara-w-polskim-internecie-definicja-metody-organizacja-wikipedia/
Ciekawy artykuł, w którym znajduje się definicja interesującego nas zagadnienia, tłumaczenie pojęcia Hasbara z angielskiej Wikipedii, oraz rodzaje „hasbarytów” wykorzystane przeze mnie w tekście.
https://myslnarodowa.wordpress.com/2012/01/22/metody-psychomanipulacji-stosowane-przez-hasbare/
Więcej informacji na temat zasad Hasbary.

Click to access wujshasbara.pdf


Podręcznik Hasbary w języku angielskim.

Myślę, że jest to temat wart głębszego poznania, ponieważ przedstawione techniki manipulacyjne nie odnoszą się tylko do świata wirtualnego. Są stosowane w mediach, w pracy i w życiu codziennym. Jeżeli nie zapoznamy się z działaniem tej specyficznej propagandy, łatwo możemy paść jej ofiarą, a co więcej tracąc czujność możemy stać się nieświadomymi „hasbarytami”. Czy jak ktoś woli – pożytecznymi idiotami.
Politycznie Niepoprawny B, fot. demotywatory.pl

Człowiek mądry umie uczyć się od wrogów.
Arystofanes

za: http://fanatik.ogicom.pl/?p=3936

komentarze:

Żydowskie spojrzenie na Hasbarę z żydowskiej strony „Shavei Israel”, czyli „Izrael powraca”:
http://www.shavei.org/other_languages/polsku/artykuly/czy-hasbara-ma-znaczenie/?lang=en
Dla zainteresowanych tematem działalność i cele „Shavei Israel”:
http://www.shavei.org/category/other_languages/polsku/?lang=en
Wszystko po polsku, ciekawa jest aktywność dotycząca „ukrytych Żydów z Polski”.
Dla znawców tematu cytat podsumowujący treść zawartą na powyższej stronie:
„Nasza praca pozostaje w całkowitej zgodzie z żydowskim prawem i jest prowadzona pod nadzorem Naczelnego Rabinatu Państwa Izrael”.

Już w 1986 Kazik o tym popełnił tekst
Tutaj wersja KNŻ

To był bardzo dobry artykuł Romana na Fanie http://fanatik.ogicom.pl/?p=1904 , i najlepsze jest, że tego idiotę od ” brunatnej księgi „tego samego , który wręczał „zaszczytne” miano „antyfaszysty roku” padłemu na syfa ,murzyńskiemu Simonowi Molowi , także w ramach uznania za zwalczanie Polskiego „antysemityzmu” poklepał po plecach nie kto inny jak sam żydowski szowinista i polakożerca Abe Foxman . P.S polecam wam wszystkim przeczytanie „Brunatnej Księgi” dobra komedia.