26 CZERWCA 2015

Nie ma zgody w Europie i nie będzie dla obcych kulturowo emigrantów, zwłaszcza w dobie niekontrolowanego rozprzestrzeniania się motywowanego religijnie terroryzmu, jak również chorób które mogą sparaliżować gospodarkę całych krajów!

To, że Włosi wyławiają dookoła swojej małej, kolonialnej wysepki u wybrzeży Libii, w której wcześniej wspólnie z Francją przyczynili się do upadku rządu – tysiące uchodźców i nie wiadomo dlaczego, transportują ich setki mil do Włoch, zamiast odesłać z powrotem na libijskie brzeg – jakieś kilka lub kilkanaście mil morskich– to ich problem. To problem Włoch, z którym sami Włosi przez swoją nieudolność nie potrafią sobie poradzić z powodów, których nie da się zrozumieć. Co więcej, ich polityka nieudolnego pilnowania granic unijnych, powoduje zagrożenie życia i zdrowia tysięcy ludzi, którzy ryzykują podjęcie ich z morza, właśnie przez Włochów.

Włosi nie mają żadnego moralnego prawa, żeby prosić Europę o pomoc w zajęciu się tymi ludźmi, którzy nie mają żadnego powodu żeby znaleźć się w Europie, a nawet jeżeli są uchodźcami, to dlaczego nie uciekają do krajów z którymi są kompatybilni pod względem religii? Jest Egipt, może niezbyt bogaty, ale olbrzymi i potężny, jest Arabia Saudyjska – nieskończenie bogata i wielka, są w końcu państwa południa Zatoki Perskiej, również albo bajecznie bogate, albo wręcz utopione w bogactwie. Dlaczego ci ludzie nie kierują tam swoich szlaków wędrówki, zwłaszcza, że w wielu przypadkach (Erytrea, Somalia), mieliby tam bliżej!

Europa nie jest miejscem, które jest stać na to, żeby przyjmować emigrantów w dobie powszechnego kryzysu. Jeżeli stać na to Szwecję, to przecież nie ma z tym żadnego problemu, Szwedzi mają możliwości – mogą przyjąć tylu przyjezdnych ilu tylko się tam zmieści, jak w kolejnych zamieszkach będą ich zarzynać lub palić – nikt nie przyjdzie im z pomocą, jednak to jest ich problem, prawo do wolnego wyboru. Jeżeli jednak mają tyle pieniędzy, to może zapłaciliby za zniszczenia wojenne, jakie spowodowała ich armia – paląc, pustosząc i mordując w Polsce w połowie XVII wieku i jeszcze kilka razy potem? Nie mówimy o reparacjach wojennych, bo za dużo czasu minęło, ale może niech odbudują kilka zamków i pałaców, które wówczas zniszczyli i rozkradli? W tym zakresie jakoś nie wykazują się aktywnością, bo ciężko jest się przyznać, że podstawy ich dzisiejszego bogactwa, ich przodkowie w znacznej części po prostu ukradli sąsiadom.

Istotą problemu jest naiwność, głupota i źle rozumiana polityczna poprawność części zachodnich elit, dla których problemem jest to, że coś się dzieje, bez zupełnego rozumienia kontekstu jak również mechanizmów, które stoją za procesami jakich obecnie jesteśmy świadkami.

Ze względu na zagrożenie terroryzmem, którego społeczeństwa Europy się boją, nie ma w ogóle możliwości na jakąkolwiek masową emigrację. Po prostu przyjezdni nie będą zaakceptowani. Nic się na to nie poradzi, takie są nastroje społeczne. Taka jest rzeczywistość, takie są realia, to jest świat wokół nas – dzisiaj. Przywódcy muszą to zrozumieć i działać tak, żeby było to w interesie ludzi, którzy płacą na nich podatki i na nich głosują, a nie po myśli terrorystów wysyłających do Europy kolejne fale uchodźców. Nie jest tajemnicą, że intensyfikacja przemytu ludzi, stała się możliwa właśnie dlatego, ponieważ w Libii nie ma kontroli, a wręcz przeciwnie – na terenach kontrolowanych przez radykalnych islamistów działanie grup przemytniczych jest tolerowane i wspierane, poza tym to źródło dochodów i dla przemytników i dla terrorystów. Nie można tego nie zauważać i udawać, że nic się nie dzieje.

Powodując przez swoją pograniczną nieudolność przyjmowanie tych ludzi – kraje przyjmujące, tak naprawdę im szkodzą. Konieczny jest program odsyłania emigrantów, którzy nie mają w Europie ani gdzie mieszkać, ani za co żyć. Jeżeli udałoby się po pierwsze powstrzymać falę uchodźstwa na morzu, poprzez natychmiastowe odsyłanie na kontynent afrykański, to byłby poważny krok w stronę bezpieczeństwa tych ludzi, ponieważ nie cierpieliby udręki w miejscach czasowej dyslokacji. Dodatkowo ze względów humanitarnych, rozumiejąc że w Libii, ci ludzie są jedynie przejazdem, należy opracować program odsyłania emigrantów do krajów ich pochodzenia.

Z konieczności musi być to program morsko – lotniczy, z przewagą komponentu lotniczego. Ponieważ tylko w ten sposób można całą procedurę skrócić do niezbędnego minimum. Problemem jest jednak to w jakim statusie tych ludzi odsyłać? Jeżeli nie będą mieli ochoty wsiąść na pokład samolotu dobrowolnie, a potem go dobrowolnie opuścić, to należy się zastanowić, czy nie lepiej jest od razu – dla ich bezpieczeństwa nie nadać im statusu kontrolowanego? Chodzi o stworzenie takich warunków, w których ci ludzie byliby pod opieką służb granicznych (opieka medyczna, opieka profesjonalnych agentów bezpieczeństwa, tłumaczy, psychologów itd.), tak żeby uświadomić im bezsensowność podjętych wysiłków migracyjnych, a zarazem spowodować żeby z łatwością zaakceptowali powrót do kraju.

Chyba nie ma innego wyjścia, ponieważ w przeciwnym wypadku – głównie przez nieudolność włoskich służb granicznych, staniemy przed koniecznością zaakceptowania procesów społecznych, na które nie mamy ochoty. Przede wszystkim nie ma sposobu, żeby wytłumaczyć społeczeństwom pogrążonej w recesji Europy, że oto ktoś otrzymuje za darmo mieszkanie, ktoś otrzymuje za darmo zasiłki, podręczniki, socjal, płaci mu się rachunki, ten ktoś np. bardzo szybko ma kilka lub kilkanaścioro dzieci, podczas gdy przeciętna europejska rodzina – zwłaszcza w biedniejszych krajach z trudem może sobie pozwolić na jedno, ponieważ ugina się pod ciężarem opłat i podatków.

To się nie trzyma kupy i skończy się poważnym buntem społecznym jeżeli rządy zachodnie nie odeślą tych ludzi do ich krajów pochodzenia. Jakakolwiek wizja przymusowego dyslokowania obcych kulturowo emigrantów w krajach europejskich to skandal, nie mający sobie równych. Nie można się na to zgodzić, to nie kraje członkowskie są dla Brukseli i Unii Europejskiej, ale na odwrót. Jeżeli pan Tusk i pan Juncker tego nie rozumieją, to na pewno obywatele mogą im to szybko przypomnieć. To nie jest dobry czas na przyjmowanie emigrantów do Europy.

Jednakże należy pamiętać o aspekcie humanitarnym i jeżeli są do tego przesłanki, należy zapewnić azyl, jak również odpowiednio wspierać osoby, które będą odsyłane do krajów pochodzenia.

za: https://obserwatorpolityczny.pl/?p=33196#comment-57885