30 Lipiec 2015

John Hooper
The Guardian
13 sierpnia 2002

Adolf von Thadden
Według opublikowanych i niepublikowanych niemieckich źródeł okryta najgorszą sławą powojenna niemiecka partia neonazistowska była kierowana przez agenta wywiadu, pracującego dla Brytyjczyków.

Ten rzekomy agent – nieżyjący już Adolf von Thadden – bardziej niż ktokolwiek inny doprowadził do tego, że skrajna prawica mogła mieć wpływ na powojenną politykę Niemiec.

Pod jego przywództwem Narodowodemokratyczna Partia Niemiec (NPD) osiągała spore sukcesy w wyborach regionalnych w późnych latach 60. ubiegłego wieku. Dość powszechnie obawiano się, że partia zdobędzie reprezentację w parlamencie federalnym.

A jednak, według artykułu z początku tego roku, opublikowanego w kolońskiej gazecie Kölner Stadt-Anzeiger, ten człowiek, nazywany „nowym Führerem”, przez cztery lata swojej partyjnej kariery, 1967-1971, pracował dla brytyjskiego wywiadu.

Jednakże były pracownik niemieckiego wywiadu powiedział w tym tygodniu Guardianowi, że był niegdyś poinformowany o dużo dłuższym powiązaniu Von Thaddena z brytyjskim wywiadem. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy niemiecka skrajna prawica nie była przypadkiem pod kontrolą MI6, kiedy w 1964 roku zakładano partię NPD.

Dr Hans Josef Horchem, który w latach 1969-1981 był szefem hamburskiego biura Urządu Ochrony Konstytucji (Verfassungsschutz BfV/UOK) – wywiadu krajowego Niemiec Zachodnich, odpowiednika FBI w USA – powiedział, że miewał wówczas regularne wizyty oficerów łącznikowych brytyjskiego wywiadu.

Made in the UK: zwolennik NPD
„Prowadziliśmy ogólne rozmowy na temat bezpieczeństwa. W jednej z nich – chyba było to pod koniec lat 70., powiedzieli: „Adolf von Thadden był z nami w kontakcie” i dodali, że było to w latach 50.”. Horchem nie wiedział, czy te powiązania niemieckiego i brytyjskiego wywiadu przeciągnęły się na lata 60. i 70.

Według gazety Kölner Stadt-Anzeiger, której artykuł przeszedł niemal niezauważony, przywódca neonazistów poznał się ze swoim brytyjskim kontaktem w hotelu w Hamburgu.

Obecnie rząd niemiecki próbuje zdelegalizować NPD pod zarzutem, że polityka partii narusza Konstytucję.

Jednak wysiłki rządu mogą spełznąć na niczym, ujawniono bowiem, że część co ważniejszych członków NPD to agenci UOK, co z kolei sprowokowało debatę, do jakiego stopnia kontrwywiad, którego celem jest monitorowanie skrajnej prawicy, w istocie podtrzymuje jej istnienie. Podobne wątpliwości dotyczą także roli Von Thaddena.

Komentarz Pracowni: Według artykułu Deutsche Welle z 2011 roku około 15% aktywistów NPD, zarówno na szczeblach lokalnych, jak i federalnych, to agenci rządowi. Wziąwszy pod uwagę ilość różnych agencji i fakt, że niekoniecznie wymieniają się między sobą informacjami, agentów różnej maści może być w NPD znacznie więcej.
http://www.dw.com/en/the-npd-on-germanys-extreme-right/a-15572610

Nasuwa się również pytanie, czy MI6 szukała w ruchu neonazistowskim ratunku, kiedy po zamieszkach w Paryżu w maju 1968 roku w Europie dawała się we znaki wojownicza skrajna lewica.

Komentarz SOTT: Zarówno prawica, jak i lewica były sterowane z góry, więc pomysł, że władze „szukały ratunku w prawicy” jest z gruntu niepoważny:

Strategia napięcia – Ukryty terroryzm NATO (ang)
http://www.sott.net/article/125878-The-Strategy-of-Tension-NATOs-Hidden-Terrorism
Operacja Gladio: Terroryzm sponsorowany przez państwo [WIDEO] (ang.)
http://www.sott.net/article/243373-Operation-Gladio-State-Sponsored-Terror-VIDEO

Von Thadden opuścił szeregi NPD w 1975 roku; zmarł w roku 1996 w wieku 75 lat.

Jego młodsza siostra Barbara Fox von Thadden powiedziała, że nie ma żadnego powodu podejrzewać, że jej brat pracował dla brytyjskiego wywiadu. Dodała jednak, że bardzo różnili się z bratem w poglądach politycznych, i nie chciała kontynuować rozmowy na ten temat.

Babcia rodzeństwa była Angielką i pani Fox von Thadden powiedziała, że jej brat „lubił jeździć do Wielkiej Brytanii i bardzo mu się tam podobało”.

Komentarz SOTT: To zdecydowanie czyni doniesienia o brytyjsko-niemieckiej zmowie przed i po II w. św. bardziej prawdopodobnymi…

Artykuł na SOTT: http://www.sott.net/article/264439-British-intelligence-re-established-Nazi-party-after-World-War-Two-management-of-NPD-later-taken-over-by-German-intelligence

Komentarz Pracowni: Artykuł Guardiana w skróconej formie ukazał się był na portalu wp.pl.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1339,title,Niemcy-szef-neonazistow-brytyjskim-szpiclem,wid,249492,wiadomosc.html?ticaid=11547f

W 2013 roku niemiecki Sekretarz Stanu Klaus-Dieter Fritsche, zapytany o zakres wiedzy rządu federalnego i podległych mu ciał na temat działalności Von Thaddena oraz jego powiązań z MI6, odpowiedział, że są poszlaki wskazujące na taką współpracę, ale nie ma twardych dowodów. (PDF)

Pouczający przypadek produkowania „kontrolowanej opozycji”, a następnie wykorzystywania jej do celów strategii napięcia, z udziałem niemieckiego wywiadu (UOK) i niemieckiej skrajnej prawicy opisał Tomasz Gabiś tutaj. Warto przy tym pamiętać, że wspomniane w tym artykule agencje MAD, ORG/BND (Bundesnachrichtendienst, Federalna Służba Wywiadowcza, następczyni Organizacji Gehlena ORG), i po trosze z UOK, wraz z radykalnymi prawicowymi partiami i organizacjami (NSDAP/AO, FN, BDJ-TD) to część operacji GLADIO i siatki Stay Behind – wszystkie tworzone i finansowane przez NATO, CIA i MI6, w większości za wiedzą i przy pośrednictwie UOK – oficjalnie stworzonego w celu monitorowania skrajnych ruchów politycznych w Niemczech Zachodnich. Jedną z najbardziej znanych akcji w Niemczech, w ramach operacji GLADIO, był słynny zamach bombowy w Monachium w 1980 roku. Opisana przez T. Gabisia, znacznie późniejsza działalność NSP również ma wszelkie cechy GLADIO (zob. np. tutaj i tutaj, ang.). Nie należy się więc łudzić, że operacje NATO/CIA/MI6 w Europie należą do przeszłości.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamach_bombowy_na_Oktoberfest
https://www.wsws.org/en/articles/2013/05/27/nsu-m27.html
https://viewpointmag.com/2014/09/11/the-deep-state-germany-immigration-and-the-national-socialist-underground/

Warto również dodać, że wszystkie te ciała, z Federalnym Biurem Śledczym (BKA, oryginalny art. z Wyborczej z 2007 roku zniknął) włącznie, były założone przez nazistów kolaborujących z zachodnim wywiadem lub nimi zasilane.
https://forum.wybudzeni.com/index.php?topic=1557.0
http://operation-gladio.net/paul-dickopf

za: https://pracownia4.wordpress.com/2015/07/30/brytyjski-wywiad-reanimuje-po-wojnie-nazistowska-partie-npd/